مالیات نقل وانتقال !

١-وکالت فروش خودرو بنام دو نفر  به نسبت دو دانگ وچهار دانگ  تنظیم شده ودر وکالت مالیات نقل وانتقال واریز گردیده است در موقع تنظیم سند قطعی آنکه اختیار دو دانگ دارد سند دو را بنام خودش می خواهد تنظیم کند وآنکه اختیار چهار دانگ دارد می خواهد بنام شخص دیگری سند تنظیم نماید مالیات نقل وانتقال به نسبت چند دانگ باید وصول شود (مسائل مربوط به تعویض پلاک بدرستی انجام شده است)

٢- وکالت فروش خودرو بنام دو نفر بدون تعیین نسبت بدین عبارت که "مجتمعا ویا هریک بتنهائی"  تنظیم شده ودر وکالت مالیات نقل وانتقال واریز گردیده است در موقع تنظیم سند قطعی یکی از آن دو وکیل حاضر و می خواهد ششدانگ را بنام خود انتقال دهد چند پرسش مطرح می باشد: آیا تنظیم چنین وکالتی اصولا بدون اشکال بوده؟  آیا درموقع تنظیم سند ششدانگ بنام یکی از آنها حضور واعلام رضایت دیگری لازم نیست ؟ ودر اینجا مالیات نقل وانتقال  دارد یا خیر؟ اگر دارد به نسبت چند دانگ باید وصول شود؟  (مسائل مربوط به تعویض پلاک بدرستی انجام شده است) توجه فرمائید یک نکته ی ظریفی در اینجاست که در وکالت مالیات نقل وانتقال واریز شده ولی در انتقال قطعی دو نفر مستقلا حق انتقال ششدانگ را دارند وبرخی می گویند که هرکدام که بنام خود انتقال دهد مالیات ندارد وبعضی معتقدند که بایستی مالیات نقل وانتقال سه دانگ مجددا پرداخت شود! وبعضی تنظیم چنین وکالتی را باتوجه به مالیات نقل وانتقال خودروها بدون اشکال نمی دانند!! شما چه نظری دارید؟

 

/ 8 نظر / 84 بازدید
مهدی نیکپور

باسلام در خصوص بند یک مالیات 4 دانگ باید وصول شود زیرا بنام شخصی غیر از وکیل انتقال مییابد. در مورد بند 2 چون بنام یکی از وکلا انتقال میشه وباعنایت به اینکه اختیار انجام وکالت بنحو اسقلال است . مشمول مالیات نیست . موید باشید.

میرزا احمد

سلام به دوست عزیز و فعال در عرصه مجازی کارت عالیه و احسنت به آقای نیک پور بموافقم واما ایضاٌ حضور و رضایت وکیل دیگر لازم بیست به لحاظ قید منفرداٌ و به تنهایی و مخصوصاٌ بعد از تعویض پلاک که وکیل ملزم به انتقال به دارنده پلاک جدید است که در این فرض باید در طرح سئوال مئو خر الذکر تجدید نظر شود وسلام

سیاوش چشم پیام

با سلام.جسارتا به نظر بنده در مورد بند یک مالیات 4 دانگ (چون بنام شخص ثالث میشود) و در مورد بند دو با توجه به اختیار عمل وکلا با استقلال از یکدیگر هیچ منعی وجود نداشته و مشمول مالیات نمیباشد چون یکبار واریز شده.اگر اشتباه بود راهنمایی کنید تا تکرار نکنیم.ممنون

سردفتر

1- به نسبت 4 دانگ مالیات وصول می شود . 2- مالیات تعلق نمی گیرد . تنظیم موردی ندارد رضایت وکیل دیگر لازم نیست .

م -الف دفتریارازآذربایجان

با سلام واحترام ایام شهادت پیامبراکرم وامام حسن راتسلیت عرض می نمایم (درکلبه مارونق اگرنیست صفاهست -هرجا که درآن صفاهست نورخداهست )

میرزا بنویس

سلام عمو این زبانه قفل درب وبلاگت خراب بود نشد بیام داخل حالاهم که اومدم همه جوابها را داده اند و رفته اند ... به همه 20 بده ولی به شکاکیت خود 14 ..... عمو جان شک نکن زیرا در واقع دونفر استفاده نمیکنند یگ مالیات پذداخت شده که برای بک قطعی بنام هریک از وکیلان یک معافیت برقرار است حالا که شاه بخشیده وزیر هم مضایقه نکند بهتر است ... فلسفه این دو وکیلی این است که بنگاهها برای اینکه دستشان با باشد اسم خودشان را هم با همان وصف منفردا در وکالت وارد میکنند که اگر خریدار پولشان را نداد بتوانند بنام خود بزنند و معرکه تمام .... ولی وقتی تعویض پلاک انجام شد هم دست ما بسته است هم دست آن بنگاهی بزرگوار .....

نوبخت 220 شوشتر

سلام . جسارتا" چون در وکالت هر یک از وکلا مستقلا" اختیار دارند لذا نیازی به اخذ رضایت نفر دوم نیست ،به نظر این حقیر اگر هر وکیل به نسبت ششدانگ اختیار داشته باشد چه بنام یک نفر منتقل شود و چه به نام هر دو وکیل در هر صورت از مالیات معاف میباشند ولی اگر در متن وکالتنامه سهم هر وکیل مشخص شده باشد(بطور مثال قید شود انتقال سه دانگ بنام هر وکیل)در صورت انتقال ششدانگ بنام خود تنها نسبت به سهم خود معاف بوده و در صورتیکه سهم دیگر وکیل را نیز بنام خود انتقال دهد باید مالیات سهم او را بپردازد.

سلام : مالیات نقل وانتقال به نفرات وکیل که تعلق ندارد به تعداد معامله تعلق میگیرد . مگر با یک وکالت چند بار وسند قطعی تنظیم میگردد. چه به نسبت دانگ باشد که تاشش نباشد انفراد واجتماع آن تفاوتی ندارد . اصل پرداخت یک مالیات است که هنگام تنظیم وکالت پرداخت شده است .