صلح حساب بانکی!

حسابهای بانکی انواعی دارد. قرض الحسنه جاری . قرض الحسنه پس انداز . سپرده کوتاه مدت . سپرده بلند مدت و ...

شخصی حساب سپرده قرض الحسنه بلند مدتی دارد و با در دست داشتن کارت آن حساب به دفترخانه مراجعه نموده و می خواهد با تنظیم سند صلحی کلیه حقوق و وجوه و سود  وجوایز احتمالی آن حساب را به شخص دیگری مصالحه نماید آیا تنظیم سند بدون اشکال است؟

اگر می شود تکلیف دفترخانه بعد از تنظیم چنین سندی چیست؟ آیا باید مراتب تنظیم سند را به بانک اعلام نماید؟

اگر می شود آیا می توان سند صلح نسبت به سایر حسابهای بانکی مثلا حساب جاری هم تنظیم نمود؟

اگر می شود مال الصلح را چه مبلغی باید در سند درج نمود؟

آیا باید موجودی حساب را مشخص کرد وسند صلح نوشت؟

آیا می توان مال الصلح را کمتر یا بیشتر  از موجودی حساب در سند قید نمود؟

حق الثبت بر چه اساسی وصول می گردد؟ (براساس مال الصلح مندرج در سند یا موجودی حساب؟)

اگر براساس مال الصلح می باشد اگر مال الصلح کمتر از مبلغ موجودی حساب باشد باز هم بر اساس مبلغ مال الصلح وصول می گردد؟ یا اینکه حق الثبت براساس مبلغی که بیشتر است وصول می گردد؟

اگر تنظیم سند را صحیحی نمی دانید برای تامین خواسته ی ارباب رجوع چه روشی را پیشنهاد می دهید؟

/ 8 نظر / 467 بازدید
امینی

سلام و عرض ادب خدمت عموی گرای . این ها لااقل یک واحد درسی است نه چندتا سوال ساده ! حقوق بانکی ، حقوق تجارت ، بررسی ید بانک ، نقش حساب بانکی ، مقررات شرعی مربوط به ربا ، قواعد صلح ، نحوه انتقال وجوه موجود در حساب ، نقش و وظیفه بانک و .... همه را باید بدانی و بگویی تا به پاسخ برسی . اینجاست که مشکل آغاز می شود زیرا این همه را من ندانم . حالا یک سوال ؟ شماره حساب بانکی که بانک به شخص اختصاص میدهد مگر مالکیت می آورد ؟

احمدلو

سلام در تنظیم چنین اسنادی به نظر حقیر بیم ربا وجود دارد چرا که ما مبلغی را که در حساب شخصی موجود است به مبلغی از همان نوع صلح می کنیم فلذا پیشنهاد بنده این است تنظیم سند صلح امکان پذیر است مشروط به اینکه مال الصلح از جنس مورد صلح نباشد مثلا مرد صلح در قبال یک کیلو نبات تبریزی صلح شود تا ایراد فوق مرتفع گردد برای وصول حق الثبت و حق التحریر هم بایستی مال الصلح تقویم به پول شود دفترخانه تکلیفی به اعلام موضوع به بانک ندارد پیشنهاد بنده برای نامبردگان نوشتن سند ذمه ای است

مرادیان دفتر 14 بوکان

با سلام خدمت اساتید محترم بنظیر حقیر تنظیم سند صلح در حساب سپرده کوتاه مدت یا بلند مدت مانعی ندارد ولی در خصوص حساب جاری یا قرض الحسنه چون حساب مشخصی در ان نیست فقط تنظیم سند وکالت صحیح است ودر خصوص مال الصلح بنظر بنده موجودی حساب ملاک خواهد بود باستثنای سود حاصله و در خصوص موجودی حساب بنظر بنده مال الصلح را همان موجودی حساب باید اعلام کرد و بر اساس مال الصلح

علی

با سلام لطفا در مورد پر کردن خلاصه معامله الکترونیک توضحیاتی ارائه فرمایید زیرا بنده ، خلاصه الکترونیک فرستادم و در پاسخ نوشته اند که مورد تایید نمی باشد. و دلیل رد آنرا ذکر ننموده اند.حالا باید چکار کرد.

احمدي

سلام بر عموي عزيز وگرامي خودم باسلام واحترام روز پدر را تبريك عرض مي نمايم

سردفترامیدوار

سلام برعمو. من اوایل کار کسی مشورت می کرد درحدتوانم و باپرسش ازدوستان سعی میکردم راه قانونی پیش پای سوال کننده بگذارم ولی اکنون به این نتیجه رسیده ام که بایک نمیدانم خودراخلاص نموده وآنان رابه دفاتر همکاران پیشکسوت وباتجربه رهنمون شوم .هرچند اخلاق خوبی نیست وکمک به دیگران درحدتوان امری خداپسندانه است وزکات علم نشرآن است ولی گاهی اوقات زکات گیرنده ! انسان راازکرده خودپشیمان می کند .بلکه من الان به این نتیجه رسیده ام که هرچه محدودتر وکارکمتر =راحتی فکر وآرامش .قبلا می گفتند فرزندکمتر زندگی بهتر!!

امیرحسین

سلام بر عموی عزیز. میلاد امیر المومنین و روز پدر را تبریک عرض می کنم.

زارعی

سلام عمو عزیز صلح مبتنی بر تسامح است لذا عوض میتواند کمتر از ارزش ان باشد عوض می تواند یک سیر نبات باشد وحق الثبت غیر مقوم باشد.جهت تبظیم سند استعلام از بانک وپاسخ بانک نیاز است..