چطور سردفتر اسناد رسمی بشم؟!

برخی همکاران با بنده ارتباط ایمیلی دارند ودر آنجا دور از فضای عمومی وچشم اغیار داستانها ومسائل شخصی و طنز ومطایبه و پرسشهای خود را مطرح می کنند در حد بضاعت پاسخ می دهم برخی از آن پرسشها ذیلا ذکر می گردد تا نظر همکاران را هم داشته باشیم و هر ازگاهی سری به آمار وبلاگ می زنم ببینم چه کسانی وچگونه به اینجا رسیده اند برخی همکاران از وبلاگها وسایتهای خود می آیند که قدمشان به روی هر دو چشم وبعضی هموطنان با طرح پرسشهائی در گوگل وسایر موتورهای جستجو والبته به پاسخی دست نمی یابند درهمین جا از آنها که برای یافتن پاسخ پرسشهای خود ناخواسته به این وبلاگ می رسند پوزش می طلبم واما دربین پرسشهای مطرح شده یکی را پاسخ می دهم پرسش این بود " چطور سردفتر اسناد رسمی بشم؟" واما پاسخ " کاری نداره عموجان فردا صبح که ننه ات صدات می زنه و می گه پاشو از نونوائی سرکوچه دو تا نون سنگک بگیر وبیار بگو نیتونم! چون مجددا صدایت کرد از خانه قهر می کنی ویکراست میری و می شی سردفتر"

واما پرسشهای دیگر:

1-نظرتان در مورد این جمله که ایمیلی رسیده چیست که گفته شده در وکالتهای تعویض پلاک قید شود: این وکالتنامه موجب تغییر مالکیت نمی شود لذا احتمال نقل و انتقال بدون تنظیم سند رسمی که وفق ماده 29 قانون اخذ جریمه های مربوط به امور حمل ونقل اجباری است منتفی می گردد"

2-قولنامه ای نوشته شده است ذیل قولنامه سه نفر شادهد امضا کرده اند اختلافی پیش آمده وبه دادگاه مراجعه کرده اند حکمی صادر شده اعتراض کرده اند به تجدید نظر رفته چون ذیل قولنامه فراموش کرده اند تاریخ بزنند لذا ذینفع از دفترخانه تقاضا دارد شهادتنامه ای تنظیم شود و آن سه شاهد شهادت دهند که تاریخ قولنامه چه تاریخی بوده و می خواهد به دادگاه تجدید نظر ارائه دهد آیا تنظیم ای نشهادت نامه نسبت به قولنامه فروش ملک بدون اشکال است؟

3-در موقع ثبت سند اجاره اوقافی و انتقال قطعی اعیان ساخته شده روی آن عرصه ابتدا سند اجاره ی عرصه راثبت دفتر می کنید یا سند انتقال اعیان را؟

4-سرقفلی مغازه ای واگذارمی شود می خواهیم سند صلح سرقفلی ونیز سند اجاره تنظیم کنیم ابتدا کدام یک بایستی ثبت دفتر گردد؟

5-اگر در انتقال سند آپارتمان بنویسم حدود ومشخصات ومنضمات ومتعلقات ومشاعات ومشترکات طبق سند مالکیت مربوطه وقانون تملک آپارتمانها وآئین نامه اجرائی آن است وصحبت از پارکینگ وانباری که در سند قید شده است نکنیم آیا این سند ناقص نیست؟ و پارکینگ وانباری جزو مورد معامله هست یا خیر؟ یا بایستی حتما به وجود آنها اشاره شود؟

6-خانه ای استعلام شده دارائی در پاسخ ذیل استعلام نوشته "این گواهی فاقد ارزش تجاری وسرقفلی است وسردفتر مکلف است این موضوع را در سند قید نماید" آیا به این جمله توجه می کنید یا خیر؟ آیا درسند قید می کنید یا خیر؟ و آیا ضرری بحال خریدار ندارد؟

7-مغازه ای استعلام شده دارائی در پاسخ ذیل استعلام نوشته "این گواهی فاقد ارزش تجاری وسرقفلی است وسردفتر مکلف است این موضوع را در سند قید نماید" آیا به این جمله توجه می کنید یا خیر؟ آیا درسند قید می کنید یا خیر؟ و آیا ضرری بحال خریدار ندارد؟ اگر نامه را به دارائی عودت دادید و آن جمله را برداشتند آیا لازم است وجود سرقفلی و ارزش تجاری در سند قید شود یا خیر؟

8-اگر در سند مالکیت نوع ملک خانه است  ولی شهرداری یا دارائی یا مرجعی دیگر در پاسخ اشاره کند که آن ملک خانه ومغازه است نوع ملک را در سند انتقال چه می نویسید؟ و آیا ابتدا نیاز به اصلاح نوع ملک در سند مالکیت هست یاخیر؟

9-برای تنظیم سند موتورسیکلت چه مدارکی مورد نیاز است؟ اصل سند- شناسنامه سبزرنگ – تاییدیه نقل وانتقال – بیمه نامه ؟–وآیا مالیات نقل وانتقال دارد یانه؟!

10- برای انتقال سند لودر و مشابه ـن چه مدارکی لازم است سند گمرکی؟ یا سند شرکت سازنده داخلی ؟ یا دفترچه هائی که از طرف شرکتهای سازنده صادر شودکفایت می کند؟ ...

11-برای تنظیم سند تراکتورهای کشاورزی چه مدارکی لازم است؟ آیا نیاز به استعلام ازبنگاه توسعه ماشینهای کشاورزی  یا مرجع جایگزین آن یا جهاد کشاورزی می باشد یاخیر؟

12- وراث متوفائی به احد از ورثه وکالت برای فروش سهم الارث خود از ششدانگ یک باب خانه داده اند و آن وکیل کلیه اختیارات خود مندرج در آن وکالتنامه را به شخص ثالثی واگذار نموده است آیا آن شخص ثالث می تواند ششدانگ خانه مزبور را انتقال دهد ؟ حتی سهم آن وارثی را که ابتدا وکیل سایرین شده است؟

/ 24 نظر / 93 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوش چشم پیام

سلام.واقعا اینهمه پرسش در ذهن شماست؟؟!!.جواب 90%اینها واضح و ساده است.آهان نکنه دارید مارو امتحان میکنید و قصد برگزاری آزمون دارین؟

سردفترخسته

باسلام .ازفرمایشات دوستان خصوصا جناب میرزابنویس و عموی بزرگوار استفاده کردیم وتشکرمیکنیم .درموردبند8 که جنابعالی فرموده اید ثبت ماقبول نمیکنه بایدگفت طبق قانون مدنی هربنا وساختمانی که روی زمین بناشده باشد متعلق به صاحب زمین است مگراینکه خلاف اون اثبات شود .بااین وصف حرف "ثبت شما" خنده داراست ! که میگه اول بروند سندراتغییروضعیت بدهند ومثلا سند زمین راتبدیل به "سندخانه "!کنند وبعدابیایندبرای انتقال ! برای اداره ثبت شمامتاسفم و قابل درکه که چه گیرهائی !بشماوسایرهمکاران اون خطه نمیدند! (بااون ثبتتون !!!!!!!). البته این چیزی بودکه بذهن ناقص حقیررسید اگردوستان فرمایشی دراین خصوص دارند مشتاقم بشنوم .باعرض ارادت بمحضر میرزااحمدهم عرض میکنم :آنچه پیران (عاقلانی مثل شما) درخشت خام میبیند جوانان (وجاهلانی چون من ) درآینه نتوانند دید لذا ازنصایحتون مارابی بهره نسازید وبه روی دیده میذاریم .

سردفتر امیدوار

باسلام . درپاسخ به "ندای "دوستانه تعدادی ازسروران همکار که امرکردند ازاسامی دارای بارمنفی استفاده نشود وبه "تاسی "از سردفتر "خسته اورجینال " که باوجود استفاده قبلی ازاسم "خسته " براین حقیر مقدم بود ونسبت به تغییراسم خودش اقدام نمود بنده نیز ازاسم خسته به "امیدوار " تغییر وضعیت میدم به امیداینکه حداقل اگریارکسی نیستیم بار اون هم نباشیم (ودوستان راآزرده خاطرنکنیم ). وبه مباحثه و مجادله درخصوص اسم پایان میدم ! به امید اصلاح وضعیت و شادکامی تمامی همکاران ودوستان وموفقیت آنان ورسیدن به جایگاه شایسته شان .

امینی

سلام . عموجان من که بلد نیستم جواب بدم لااقل سوالها را در چند پست می گذاشتین تادر هنگان خواندن جواب ها اینقدر گیج نشیم و یه چیزی یاد بگیریم . میگن عجله از جووناست شما که ماشاالله دوره جوانی رو گذروندی . این همه عجله چرا ؟

008

سلام بر جناب جلالي بنده را ببخشيد اگر با تاخير خدمت ميرسم در خصوص پرسشهاي مطروحه مطالب ذيل بعرض ميرسد 1-هرچند بصراحت قانوگذار در مواد "قادم"در مبجث گواهي اداي شهادت توسط قاضي استماع ميشود ولي با توجه به ماده 241 قانون مذكور كه تشخيص ارزش و تاثير گواهي را با دادگاه ميداند بنظر ميرسد ثبت مشاهدات متقاضي بر خلاف قوانين موضوعه نباشد مضافا به اينكه قاضي در رد و يا پذيرش آن مخير است در مواردي اشخاص بيمار با هدايت قاضي پرونده به بنده مراجعه كردند و سند تنظيمي توسط قاضي مورد قبول واقع شد 2- جمله پيشنهادي در سند تعويض پلاك اگر چه ذكر آن توضيح واضحات و تحصيل حاصل و بدور از شيوائي در سند نويسي است اما از آنجائيكه مراكز تعويض پلاك با ناديده گرفتن صراحت قوانين و آئين نامه ها و توافقات قبلي بناحق در صدد تخريب دفاتر و خدشه به اسناد رسمي هستند درج اين جمله براي جلوگيري از نيل به اهداف فوق قابل توجيه بنظر ميرسد بقيه در كامنت بعدي

008

"سلام مجدد ادامه كامنت قبلي " در خصوص درج جمله دارائي در پاسخ استعلامات اداره دارائي نميتواند براي دفاتر تكليفي وضع كند كه خارج از حدود وظائف قانوني دفاتر باشد بنابراين درج اين جملات براي دفاتر الزام آور نيست و سردفتر بايستي بناي تجاري و يا غير تجاري را از اسناد مالكيت پايان كار و پاسخ استعلامات و ديگر مستندات رسمي و قانوني احراز نمايد در خصوص پاركينگ و انباري نيز بنظر بنده حتما بايستي قيد گردد و خارج از مشاعات و مشتركات است مگر اينكه انياري بصورت مشترك باشد در خصوص موارد ديگر اول اجاره عرصه و سپس انتقال اعيان اول اجاره بعد سرقفلي و كليه اسناد ماشينهاي كشاورزي نيز بجز اصل سند كارخانه سازنده براي توليدات داخل و برگ سبز گمرگي براي توليدات خارج بنظر حقير مدارك ديگري لازم نيست در فرض وكالتنامه وراث وكيل بايستي به نسبت سهم الارث خود وكالت دهد بقيه در كامنت بعدي

008

"سلامي دوباره ادامه كامنت قبلي" در خصوص انتقال قطعي موتورسيكلت اصل سند و شناسنامه وسيله نقليه بيمه نامه و در مواردي تائيديه نقل و انتقال در خصوص بيمه شخص ثالث كه بعضي از همكاران اعتقادي به آن ندارند تبصره 3 ماده 19 قانون اصلاح بيمه شخص ثالث مصوب 87 شامل موتورسيكلت هم ميشود در خصوص تائيديه نقل انتقال كه در وبلاگ يكي از همكاران نيز در اين خصوص بحث شد نظر شخصي بنده اين است كه تا زماني كه محدوده زماني طرح فراخوان راهور در خصوص طرح تعويض پلاك موتور سيكلت به اتمام نرسد نيازي به اخذ تائيديه مذكور نيست زيرا در فراخوان مذكور موتورسيكلت هائي كه رقم سمت راست آنها عدد 7 و 8 هستند تا پايان ارديبهشت فرصت براي تعويض پلاك دارند و اين فرجه زماني براي شمارههاي 9 و كليه پلاكهائي كه بهر علت موفق به تعويض پلاك نشده اند تا پايان آبان سال 90 تعيين شده است بنابراين تا انقضاء مهلت مذكور بدون تائيديه نيز ميتوان سند تنظيم نمود موارد مذكور نظر شخصي بنده بوده تا نظر اساتيد فن چه باشد سربلند باشيم

سایت دانلود نرم افزار

سلام. با توجه به محتوای خوبی که دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین.

عبدالرسول

سلام :امروز در جلسهای که به اصطلاح برای توجیه سران دفاتر اسناد رسمی در شهر فسا برگذار شده بود شما را زیارت کردم بسیار خرسند شدم سوال بنده این است که آیا با توجه به نرم افزاری که در اختیار سران دفاتر قراردادند نیاز بود این همه راه برویم بنظر جنابعالی آیا از این جلسه میشد چیزی فهمید با تشکر یکی از دوستان

هدايتي

سلام در سامانه جامع املاك(استعلام الكترونيكي)اخيرا"خلاصه معامله را ديدم خواستم ببينم ديدي و فرستادي اگه فرستادي آيا بايد علاوه بر اين روي اوراق مخصوص خلاصه هم بنويسيم و بفرستيم يا خير؟ممنون