اظهارات نماینده محترم جیرفت وعنبرآباد

نماینده جیرفت در مجلس شورای اسلامی گفت: دفاتر اسناد رسمی تنها نهادی هستند که قانونا" وظیفه تنظیم سند و دریافت حقوق دولتی را بعهده دارند و ورود سایر نهادها در این حوزه غیرقانونی و مخاطره آمیز است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از سایت کانون سردفتران و دفتریاران کرمان، در دیدار جمعی از سردفتران شهرستان جیرفت در استان کرمان با آقای فرج الله عارفی، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، سردفتران اسناد رسمی استان ضمن اشاره به برخی مشکلات قانونی در تنظیم اسناد، بر لزوم بررسی مجدد موادی از قانون دفاتر اسناد رسمی تاکید کردند. 

نماینده جیرفت و عنبرآباد نیز از سردفتران اسناد رسمی به عنوان قشری فرهیخته و دارای اطلاعات حقوقی و قابلیتهای بالا یاد کرد و وظیفه حاکمیتی در تثبیت و تسجیل اسناد مردم را ازجمله وظایف آنان برشمرد. 

وی با تاکید بر اینکه دفاتر اسناد رسمی تنها نهادی هستند که قانونا" وظیفه تنظیم سند و دریافت حقوق دولتی را بعهده دارند، ورود سایر نهادها در این حوزه را غیرقانونی و مخاطره آمیز خواند و اقدام پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی در زمینه نقل و انتقال خودرو را غیر قانونی و موجب تضییع حقوق دولتی از جمله مالیات، حق الثبت، عوارض شهرداری و... دانست. 

عارفی با بیان اینکه دفاتر اسناد رسمی بعنوان قدیمی ترین بخش خصوصی وظیفه تنظیم، تسجیل و نگهداری اسناد مردم و در نتیجه  بهداشت قضایی  را بر عهده دارند،گفت:  هرگونه نگرانی در خصوص شایعه حذف ماده 69 بی مورد است و قطعا حاکمیت اگر امتیازات بیشتری به دفاتر اسناد رسمی ندهد، به منظور  پاداش پایان خدمت و پرداخت هزینه های جاری، این  حداقل حق مکتسبه را از آنان نخواهد گرفت.

 نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد صدا و سیما در مورد پخش نظرات راهنمائی و رانندگی و پلیس راهور از طریق رسانه ملی اظهار داشت: چون صدا و سیما وظیفه تنویر افکار عمومی را بعهده دارد، بنابراین دیدگاههای مختلف را بیان کرده و نتیجه گیری را بعهده بینندگان می گذارد. همانطور که این فرصت را به کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت هم داده است.

وی افزود: پخش مصاحبه ها و گزارشهای اخیر مراکز تعویض پلاک به منزله پذیرفتن قانونی بودن آن نیست و اقدام نیروی انتظامی در مراکز تعویض پلاک و دادن عنوان سند مالکیت به شناسنامه خودرو، امری غیرقانونی و تخلف است.

/ 7 نظر / 30 بازدید
صولت یاوری

باسلام برعموی گرامی و مفقود الاخبر نماینده محترم جیرفت نیکو فرمودند ولی محتسب با اتکا به فرصت های فراوانی که برایش مهیا شده یکه تاز میدان است وبا لجاجت وبا مصادره به مطلوب واستناد به مواد 46 و47 قانون ثبت و با عبور پرسرعت ازکنار دیگر قوانین بعدی ازجمله قانون رسیدگی به تخلفا ت رانندگی وماده 29 دچارتجاهل العارفین شده وبرطبل صلاحیت واهی خود می کوبد وحریف می طلبد وظاهر کسی هم قرار نیست ایشان را به جاده های کشور هدایت کند .

صولت یاوری

سلام وشب بخیر برعموی عزیز ومفقود الخبر نمایندگان کویری حرف ندارند ولی محتسب فعلا یکه تازی می کند وظاهرا هم قرارنیست کسی جلوی وی بایستد زیرا جنابشان با سرعت وبا تجاهل العارفین به تعبیر بنجاق ، ازکنار قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی وماده 29 آن می گذرند واخیرنیزحقوق دان شده و به مواد 46 و47 قانون ثبت برای مصادره به مطلوب کردن وفریب افکار عمومی نیز استناد می کند . خلاصه عمو جان شهر خیلی شلوغ ترازآن ست که فکر می کردم . خیلی اوضاع قاطی کرده ومعلوم نیست کی به کیه

میرزا بنویس

باسلام و درود فکر کنم همش تقصیر عمو جلالیه .... قاط زدن را عمو به همه یاد داده وقتی هم موضوع خیلی جدی بشه و حضرات را مواخذه کنند در دفاعیه خود مینویسیند ببخشید قاط زده بودیم

لطیف فلاحی

با سلام وعرض ادب سالروز میلاد حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امام جعفر صادق علیه السلام بر عموم مسلمین وحضرتعالی مبارک باد.

فرامرز جمشیدی

عمو جان سلام ؛ خوشحالم از اینکه با درج مطلبی ، در کلبه را نیمه باز گذاشتی تا بتوانیم سلامی عرض کنیم . با خودم فکر می کردم برای تنظیم سند اتومبیل : بیمه نامه ی اتومبیل تصفیه حساب عوارض سالیانه برگ عدم خلافی مالیات نقل و انتقال حق الثبت توسط دفترخانه اخذ می شود . یعنی شرکت های بیمه و شهرداری و راهنمایی و رانندگی و وزارت دارایی و سازمان ثبت ، از عمل دفترخانه منتفع می شوند بدون اینکه اجرتی برای آن پرداخت کنند ! چگونه است که در اختلاف نظر پیش آمده بین دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی ، دفترخانه ها تنها مانده اند !!! آیا نباید ایشان هم از حقوق خود دفاع کنند ؟ احراز مالکیت ، احراز هویت ، رعایت ممنوع المعامله و اهلیت طرفین و سایر ظرایف کار پیش کششان ...

عموزاده

با عرض سلام و تشکر. سوالاتی دارم اگر امکان دارد مطرح کنید یا پاسخ دهید . 1- در سند صلح عمری حق فسخ قید نشده آیا الان طرفین خارج از عقد می توانند حق فسخ قرار دهند ؟ 2- در سند صلح عمری که مصالح حق فسخ دارد مصالح برای اعمال حق فسخ ازکجا شروع کند ؟ مثلا" ابتدا به دفتر خانه مراجعه کند و در خواست کند و یا مال الصلح را در جایی تودیع کند و بعد به دفتر خانه مراجعه کند ؟ آیا برای اعمال حق فسخ فقط مبلغ ارزش مالیاتی مندرج در سند صلح را به متصالح رد کند ویا اقدام دیگری لازم است ؟

همکار

با سلام و خسته نباشید خدمت همکار گرامی یک سوال در مورد دفتر خدمات قضائی داشتم که بیست روز مهلت بوده که ثبت نام کنیم و ما امروز اطلاع پیدا کردیم که دو روز از مهلت آن گذشته وحالا غیر فعال شده ، میخواستم راهنمایی بفرمائید. با تشکر