اجاره وسرقفلی!

شخصی قسمت از خانه اش را به 3مغازه تبدیل کرده وحق سرقفلی آنها را واگذار نموده است و تفکیک مغازه ها امکان پذیر نمی باشد آیا تنظیم سند صلح سرقفلی ونیز اجاره مقدور می باشد ؟
آیا در سند اجاره می توان قیدکرد که مستاجر حق انتخاب هر نوع شغلی را دارد؟

نویسنده:م -الف دفتریارازآذربایجان
 
 
 
ظاهرا در منطقه ی آذربایجان نسبت به قسمتی از ملک که تفکیک نشده (مثلا مغازه ای که در گوشه ی خانه ی مسکونی احداث شده) سند تنظیم می کنند و می نویسند یک باب مغازه که جزو خانه پلاک ... است بنظرم این روش بلحاظ مقررات ثبتی اصولا صحیح نباشد
بهرحال سوال عموی عزیزم الف را که ارادت خاص به وی دارم اینجا در پست جداگانه آوردم تا همکاران پاسخ دهند ورفع ابهام گردد 
/ 9 نظر / 16 بازدید
مرتضی

سلام خدمت عموی عزیز . درخصوص فرمایشات شما بنده هم دراسنادقدیمی حتی درتهران دیده ام که به چنین شکلی عمل میشود ! اما درآن سعی میشود که به پلاک آبی (شهرداری) حتما اشاره شود که البته حتمااین مغازه ها پلاک آبی جداگانه ای دارند. اما درخصوص سوال دوم معمولا میشود ! امامعمولامحدود هم میکنند به تنها یکبار .. فقط برای یکبار ... وازاین دست ...

سردفتر

به نظر مي رسد برابر ماده 123 آيين نامه ي قانون ثبت هر گونه حقي اعم از عيني و ديني در دفتراملاك ثبت شده باشد و در صورت عدم ثبت در دفتر املاك قابليت انتقال ندارد

میرزا بنویس

سلام خدمت عموی عزیز و م الف گرامی گرچه حقیر در اینگونه موارد سند اجاره تنظیم نمیکنم ولی هستند دوستان و همکارانیکه برای اجاره های کمتر از سه سال چنین مواردی را انجام میدهند ولی برای سه سال به بالا خیر و بنده مدعیم اگر میشود در دوحالت و اگر نمیشود اصلا"..... از نظر قانون مدنی و قانون موجر و مستاجر منعی پیش بینی نشده و حتی در قانون ثبت ... ولی از آنجا که بحث تخلیه و اجرا با مشکل روبرو و تنظیم کنندگان سند هم دیداری کوتاه تر از سردفتر نمیشناسند رعایت احتیاط شرط است اگر سند مالکیت ششدانگ خانه و سه باب مغازه نوشته باز میتواند مورد استناد قرار گیرد و مورد اجاره به صورت یک باب مغازه احداثی در ششدانگ پلاک .... نوشته شود .. صلح سرقفلی مشکلات خود را دارد و مقوله ای جداست

سردفتر امیدوار

باسلام خدمت عموی عزیز و آرزوی قبولی طاعات .

قاسمی

با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات عموی عزیز طبق تعرفه جدید ایا حتما باید حق التحریر را با دستگاه پز پرداخت کنیم ؟مگر رای دیوان نداریم که نیازی به پرداخت حق التحریر توسط دستگاه پز نیست؟؟؟

0081

سلام بر عموي عزيز هر چند برابر راي وحدت رويه كانون تنظيم سند اجاره در خصوص قسمتي از ملك بلامانع اعلام شده و لي با توجه به اينكه برابر قانون مدني مورد اجاره بايستي معين باشد و همانطور كه جناب ميرزا بنويس فرمودند در بحث اجرا و تخليه ممكن است مشكلاتي پيش آيد بنده از نوشتن چنين اسنادي امتناع ميكنم در خصوص انتخاب هر نوع شغل براي مستاجر بنظر ميرسد با توجه به روح حاكم بر ماده 14قانون موجر و مستاجر سال 56ايرادي متصور نباشد

نوبخت

سلام عمو جان. عرض ادب و ارادت . طاعات قبول . در مقابل تعرفه ها بدجوری سکوت کردین !!!

؟

علیکم السلام نوبخت

سیدباقری 68مرند

سلام بر دوستان طاعات قبول حق منعی جهت تنظیم سند سرقفلی و اجاره در قانون مدنی و قوانین مربوط به روابط مالک و مستاجر مشهود نیست البته به جهت اینکه در صورت صدور اجراییه و تخلیه مورد اجاره مشگلی پیش نیآید رعایت ذکر دقیق حدود اربعه مورد اجاره (همان بحثی که قبلا در رابطه با مورد معامله در بعضی از وب ها مورد اظهار نظر قرار گرفته است ) و نیز اخذ استعلامات و حقوق دولتی ضروری است رعایت شود