تعهدغیرمالی یا اخذ وام ذمه ای با ضمانت رسمی بدون پرداخت حق الثبت!

عرض سلام خدمت دوست عزیز جناب آقای یاوری همکار پرتلاش و خستگی ناپذیر ، عموجان عرض کردم خدمت می رسم اینک پرسشی دارم که از شما دانشمند مجلس باز می پرسم البته انتظار اظهار نظر از سایر همکاران را نیز دارم

بنظر شما تنظیم این تعهد! خالی از اشکال نیست؟ و چرا؟

اینجانبان ضامنین مذکور براساس مقررات قانون تجارت کلیه دیون و تعهدات متعهد مذکور تسهیلات دریافتی از شعبه ... بانک ملت را به موجب اسناد و مدارک و دفاتر بانک به اضافه کلیه خسارات قانونی متعلقه به عنوان خسارت عدم ایفای تعهد و یا هرگونه هزینه های دیگری را که به آن تعلق بگیرد، به میزانی که بانک اعلام نماید منفردا  و متضامنا با گیرنده تسهیلات (بدهکار) به طور غیرقابل برگشت و با سلب حق هرگونه اعتراضی از خود تعهد و تضمین نمودیم  که اعلام و اظهار بانک نسبت به مبلغ و میزان آن معتبر است و بانک حق دارد بدون رعایت تشریفات قانونی و قضایی اصل طلب و متفرعات آن وهزینه های مطالبه و وصول وجوه فوق الذکر را از بدهکار فوق یا اینجانبان وصول و از حساب شماره .......... عهده بانک ........ شعبه......... و یا هرگونه حساب و وجوه مطالبات  اینجانبان نزد خود و یا سایر بانکها و سایر موسسات مالی و اعتباری برداشت یا مسدود نماید و به عبارت دیگر مسئولیت اینجانبان در پرداخت مطالبات بانک به شرح فوق در برابر بانک تضامنی است همچنین به بانک ....... شعبه ...... وکالت با حق توکیل به غیر می دهیم که از کلیه حساب های اینجانبان نزد خود و سایر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری کلیه مطالبات خود بشرح فوق را به هر میزان و مبلغ و به کرات تا زمان استهلاک کامل بدهی برداشت نماید و ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط نمودیم مضافا  به بانک اختیار داده شده که با حق مراجعه به بانک مذکور جهت تقاضا و دریافت کارت الکترونیکی المثنی و رمز کارت الکرونیکی و به دفعات مکرر و دفترچه حساب مربوطه اقدام نموده و از هرگونه وجه دریافتی از اینجانبان بدوا جریمه عدم ایفای تعهدات و هزینه های وصول فوق را برداشت و بقیه را به حساب اصل بدهی منظور نماید و بانک اختیار دارد با مراجعه به ارگان و اداره مربوطه جهت کسر از حقوق توسط ذیحسابی یا حسابداری اقدام نماید. اخذ مبلغ مقرر در این تعهدنامه مانع از اقدام قانونی برای وصول مطالبات بانک نیست و بانک حق دارد و می تواند به موجب همین سند تقاضای صدور اجرائیه ثبتی یا قضایی و توقیف یا انسداد هرگونه حساب و اموال اینجانب را بنماید و صدور اجرائیه به هیچ وجه موجب تبدیل تعهد نبود و حق بانک در خصوص اقدام قانونی  بر روی سایر وثائق محفوظ خواهد بود و هیچ گونه خلل و خدشه ای به اقدامات قانونی بانک وارد نمی شود و در این خصوص حق هرگونه اعتراضی را در هر زمینه ای و تحت هر عنوانی از خود سلب و ساقط نمودیم.

(شماره کامنت ها دیده نمی شود کلیک کنیک و کامنت ها را هم ببینید)

/ 2 نظر / 98 بازدید
پیرمحمدی

سلام بر استاد جلالی عزیز. عموجان به نظر در ظاهر این سند شرایط عقد ضمانت را دارد و از نظر ماهوی اشکالی در تنظیم آن نیست ولیک سند یقینا مالی است و باید مبلغ برای آن تعیین و بر اساس آن حقوق دولتی و حق التحریر اخذ شود. حال اگر سردفتری بدون توجه به اینکه این سند مالی است آن را تنظیم کند: اول : سند صحیح واقع شده و اشکالی در آن نیست . دوم : سردفتر مرتکب تخلف از قانون و تخلف عدم دریافت حقوق دولتی شده و باید به مجازات مربوطه محکوم شود . سوم : سند قابلیت صدور اجرائیه از دفترخانه بدون پرداخت حق الثبت را ندارد زیرا حق الثبت و حقوق دولتی بابت حمایتی است که دولت و حاکمیت از سند رسمی می کند و چون این حقوق پرداخت نشده قابلیت صدور اجرائیه ندارد مگر اینکه در هنگام صدور اجرائیه این حقوق در دفترخانه تسویه شود . چهارم : لکن منعی برای اجرای مقاد این اسناد در مراجع قضایی نیست و به نظر می شود مطابق مقررات اجرای دادگستری آنها را اجرا نمود . نهایت اینکه تنظیم چنین اسنادی بدون توجه به مقوم بودن آن دون شان و حیثیت سردفتری است سردفتر با این کار تخصص و اعتبار خود را ارزان می فروشد .

امینی

سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی و ناپیدا . استاد بزرگی که مسئولیت استادی فرو گذاشته نه به حقیقت آشکار می شود و نه به مجاز پیدا . گرچه پرسش حضرت عالی خطاب به استاد گرامی و ارجمند جناب یاوری است ولی از باب امتثال امر شما عرض می کنم با توجه به مشخص بودن قرارداد بانک با مدیون که البته متن ا ین تعهدات در ضمن قرارداد هم هست و یحتمل قرارداد شما قدیمی باشد تنظیم جداگانه آن با توجه به مشخص بودن بدهی و شرایط بازپرداخت و سایر موارد بدون ایراد است . از طرفی قانون تجارت هم که ضم ذمه را پذیرفته است .