اجرای قانون، امکانات کانون، شان سردفتران

این پست را از وبلاگ قلم سلیم کپی کردم زیرا بنده هم اعتقاد دارم که حضور سران دفاتر در مراکز تعویض پلاک کاری است عبث ودون شان سردفتر ومخل کار دفترخانه و مغایر حضور دائم سردفتر و مغایر عدم خروج دفاتر از دفترخانه و پیامدی فاسد در پی خواهد داشت و راه حل آن اصلاح تبصره 2 ماده 29 است.

 

ماده29ـ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.

تبصره1ـ نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.

تبصره2ـ آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه‌های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 پس از 40 سال قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به روز شد و با تایید شورای نگهبان و ابلاغ  قانون توسط رئیس جمهو، این قانون که مصوب 26دی ماه 1389مجلس شورای اسلامی است، به اجرا گذارده شد.

 اما این روزها بیش از هر چیز ، بحث تدوین آیین نامه موضوع تبصره 2ماده 29 در محافل سردفتری مطرح است.

 آیین نامه ای که به واقع تدوینش مورد پسند راهنمایی و رانندگی نیست و تا کنون در پس این  بی علاقگی و با تاخیری تقریبا ۵/۱ساله برای تدوین آیین نامه، تخلفات عدیده ای راهم در مراکز مختلف تعویض پلاک، در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی انتقال خودرو مرتکب شده است و در این باره حتی مراجع قضایی نیز از خود واکنشهای قاطعی نیز نشان داده اند.

 اما، جدا از تمام مسائلی که در خصوص تنظیم اسناد خودرو توسط معدودی سردفترنما مطرح می شود و متاسفانه این عده در پناه دفاع از اعتبار سند رسمی مرتکب تخلفاتی می شوند، اما به واقع حضور دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک، به طور قطع، خلاف شان سردفتری است. بر خلاف تصور بسیاری از همکاران و علی رغم تمام مسائلی که همه از آن مطلعیم، اما کماکان معتقدم حرفه سردفتری هنوز شانی فراوان و اجل از بسیاری مسائل دارد، که تن دادن به حضور در مراکز تعویض پلاک، به این شان آسیبهای فراوانی خواهد رساند.

 از سوی دیگر، چه کسی موظف به تامین امکانات در خور شان حضور سران دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک است؟

 آیا راهوری که خود مستاجر بسیاری از مراکز تعویض پلاک در سطح کشور است و برای کسب درآمد و سود بیشتر در این مراکز، حداقل امکانات را برای پرسنل پیمانی شرکت رهگشا یا کادر خود تامین نموده است، متکفل تامین امکاناتی در خور شان دفاتر اسناد رسمی است؟ آیا قرار است به بهانه اجرای قانون، بهای آن را با شان این حرفه بپردازیم؟ آیا قرار است از سوی راهور ، امکاناتی دور از شان همکاران در نظر گرفته شود ، تا با زیر بار نرفتن همکاران، بازی قانون شکنی را به زمین سردفتران منتقل نماید؟

 یا قرار است، کانون سردفتران امکانات مورد نیاز همکاران جهت استقرار در مراکز تعویض پلاک را تامین نماید؟ آیا کانون سردفتران امکان اجاره یا خرید امکانات مورد نیاز دفاتر اسناد رسمی، برای اسقرار دفاتر اسناد رسمی در این اماکن را دارد؟ البته در تبصره 2ماده فوق الذکر، به صراحت به حضور دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک اشاره شده و به نظر می رسد با این تصریح، حضور در اطراف مراکز تعویض پلاک فاقد جواز قانونی است.

 با این حال، با توجه به هزینه های کانون سردفتران و دفتریاران اعم از حقوق و درمان بازنشستگان و  هزینه های جاری ، آیا این امکان وجود دارد که در سراسر کشور برای تامین فضاهای مورد نیاز تبصره 2ماده فوق، از سوی کانون سردفتران بودجه اختصاص یابد؟ آیا به واقع کانون از چنین توان مالی بالایی برخوردار است؟ و آیا اساسا دفاتر اسناد رسمی که خواستار حضور در این مراکز هستند، موظف به تامین هزینه های امکاناتی هستند که فقط آنها از آن بهره مند می شوند و تامین این هزینه ها از محل 10% همکاران ما، محل تردید جدی است.  

به هر صورت امیدوارم نمایندگان کانون سردفتران در نوشتن آیین نامه مزبور به موازات اجرای قانون، امکانات کانون و شان سردفتران را دریابند و از عواقب سنگ بنایی که قرار است گذارده شود و مشخص نیست در چه زمان دیگر امکان تغییر آن فراهم آید آگاه باشند. 

/ 14 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمدي

سلام عمو سلام وعرض ارادت

موسوی گرمستانی

درود بر عموجان دست مریزاد بنده هم چون شما معتقدم کاری است عبث و غلط ، البته میتواند جلوی تنظیم اسناد باز را بگیرد .

قلم زن

با سلام خدمت عموی گرامی به نظر من حضور سران دفاتر در محل مراکز تعویض پلاک علاوه بر خلاف شان بودن خلاف قانون نیز هست چون در کل قانون در 2یا3مورد انتقال دفاتر به بیرون از محل دفتر خانه وحضور سردفتر در محلی غیر از مکان دفتر برای تنظیم سندآنهم با اجازه دادستان ودر حضور نماینده ایشان امکان پذیر میباشد واول باید این تعارض را حل کرد

ساداتی ندای قلم

سلام عموی عزیز این نیز بگزرد بعد ازچند ماه هنوز تبصره ننوشتند چون نم دانند تبسره است یا طبسره ..طبصره ..تبثره ...طبثره ..واقعا مشکل رانمی توان براحتی حل کرد باید 29 حروف ت.. ب.. ص.. ر..ه را کنارهم بگزاری تا نتیجه دهد

0081

درود . هرچند بنده نیز مانند جنابعالی با تعویض پلاک و استقرار دفاتر در مراکز تعویض پلاک مخالفم و اعتقاد دارم شان و منزلت سران دفاتر بالاتر از این است که با در دست داشتن دفتر به این مراکز مراجعه کند اما برای جلوگیری از تبعات منفی و علیرغم برخی انتقادات بحق، شاید بهتر باشد که اسناد اتومبیل در زمره تقسیم اسناد قرار گیرد و این امر نظارت شدید سازمان ثبت و کمیسونهای تقسیم اسناد را میطلبد

سردفترامیدوار

باسلام . میخواستم فرارسیدن زمان اظهارنامه ارزش افزوده را مژده بدم وبعدازاون هم اظهارنامه مالیات مشاغل .خلاصه اعیادمالیاتی رفته رفته نزدیک ترمیشوند.امیدوارم درراه پرداخت مالیات موفق باشیدوباشیم .

سیاوش چشم پیام

با سلام خدمت عاموی عزیزم.خواهش دارم لینک وبلاگ سابق بنده رو از لینکهای وبلاگتون حذف بفرمائید چون دیگه بنده نمینویسم و یه بنده خدای دیگه داره مینویسه .خواهشمندم از لینکها حذف بشه.ممنون

0081

درود بر عموي عزيز و مهربان ، متاسفانه براي تقسيم اسناد اتومبيل خلا قانوني داريم و با خلق بخشنامه ، نميتوان به جنگ ماده 30 و اصل حاكميت و آزادي اراده ، كه از اصول مترقي و مدرن امروزه است رفت امروزه تقريبا تمامي سيستمهاي حقوقي و حتي دكترين نيز گرايش گريز ناپذير بسمت اين اصل را سرلوحه امور حقوقي خود قرار داده اند ولي متاسفانه در كشور ما با پيشرفت انحطاط اخلاقي و ناديده گرفتن اصول حرفه اي و اخلاقي بناچار بايد از اين اصل مترقي فاصله بگيريم و براي تنظيم اسناد با وضع قوانين تكليفي مردم را اجبار به تنظيم در دفاتر خاصي بكنيم و اين در تضاد آشكار با اصول حقوقي ايست ولي بنظر ميرسد تنها راه كوتاه كردن دست سوداگران و دسيسه گران !!! اين بخش ، پيشنهاد ماده اي در اين خصوص در طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمي است هر چند اين امر ميتواند مورد انتقاد جدي و بحق همكاران نيز قرار گيرد

سیاوش چشم پیام

چاکر عمو هم هستم.بازم عموی عزیزم،بقیه همکاران که اصلا وقعی ننهادند به درخواست حقیر.!!

لطیف فلاحی - دفتر 6 نوراباد لرستان

عمو عیدت مبارک باشه - خدا کند سالی پر از سلامتی برای حضرتعالی باشه .