کفیر!

عمو میانه ای با سوسیس وکالباس و پیتزا ولازانیا و حتی ماکارونی ندارد ولی جانم از ترید کشک کله جوش، کشک وکدو ، کشک وبادمجان ، آش کشک ، کشک کاف  ودوغ و هرچه مثل دوغ است ازجمله " نوشیدنی کفیر" که خودم در خانه درست کرده و همرا ناهار وشام نوش جان می کنم دائم یک دبه ی آن را آماده دارم ویک دبه ی دیگر در حال آماده شدن حالا دانستید چرا این وبلاگ این قدر کشکی است . اگر کفیر را می شناسید که هیچ اگر نمی شناسید ابتدا اینجا کفیر در ویکیپدیا  را کلیک کنید وبعد اینجا  وبعدش اینجا خلاصه در گوگل فقط کلمه "کفیر" را جستجو کنید تا ببینید چه هست!

ماهیت کفیر : تکه های قارچ شبیه به گل کلم به رنگ سفید ، که شیر را تخمیر و به ماست تبدیل می کند و خواص طبی بسیاری دارد .

شرح کفیر : این نوشیدنی در مناطق قفقاز استفاده می شده و پس از آن در بسیاری از کشورهای اروپا و بعضی از ایالتهای آمریکا مورد استفاده قرار گرفت . در روسیه علاوه بر ماست ، کفیر به صورت پنیر هم تهیه شده و به صورت غذا از آنها استفاده می شود . قارچ کفیر حاوی« باسیل سان کاسیلوس» می باشد که باعث تغییرات و دگرگونی درون قارچ می شود و نهایتاً طی ترشح« اسید کورن داکفل» از قارچ تخمیر شیر صورت می گیرد .

سکنه ی قفقاز با اثرات دارویی این ماده سالهاست که آشنا هستند . آنان از سنین جوانی از کفیر به جای آب خوردن و غذا استفاده می کنند و عمر آنان معمولاً به 110 تا 150 سال می رسد . در این اواخر هرگز امراض سل ، سرطان و ناراحتیهای گوارشی در آنها دیده نشده است .

پرفسور ماشیکلوف قسمت عمده ی زندگی خود را در جهت تحقیق در باره ی این ماده گذرانده است و طی سالها اثرات آن را روی امراض گوناگون آزمایش کرده است .

موارد مصرف : ناراحتیهای گوارشی به ویژه زخم معده و اثنی عشر ، تورم معده و روده « گاستریت و انتریت » و اسهال و ناراحتیهای کبدی و یرقان ( کفیر باعث نابود شدن زایده های اضافه در روده ها می شود ) ناراحتیهای پوستی به ویژه اگزماها ، بیماریهای قلب و عروق ، فشار خون ، انسداد عروق ، نارسایی عروق کرونر قلب ( کاهش دهنده ی کلسترول خون ، لاروبی کننده ی جدار عروق ، اتروم جدار ) ناراحتیهای عصبی ، افسردگی ، فشارهای عصبی ، اضطراب ، بیخوابی ( شبها مصرف شود ). کفیر سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند . مشاهده شده است که مخاط دهان و لثه ها که دچار عارضه شده اند ( مانند تاولهای دردناک عود کننده ) به مدت سه ماه بهبودی کامل میدهد . از عود تبخال جلوگیری می کند . باعث تقویت و قابلیت انعطاف مفاصل بدن مخصوصاُ رباطهای ستون فقرات و دیسک بین مهره ها می شود . موجب لطافت و نرمی پوست بدن می شود ( از طریق استعمال آن روی پوست )

 طرز تهیه : قارچ کفیر را در ظرف شیشه ای یا پلاستیکی ( فلز نباشد ) که دهانه ی آن باز بوده و درب محکم داشته باشد ، قرار داده و بر روی آن شیر جوشانده ی سرد بریزید . شیر هر چه تازه تر باشد مناسب تر است . مقدار قارچ به بزرگی یک گردو برای 5/1 لیتر شیر کافی است . سپس درب شیشه را محکم ببندید به طوری که هوا در آن نفوذ نکند .

ظرف را در جای کاملاً تاریکی مثل کمد ، جاییکه دما بین 18 تا 20 درجه ی سانتیگراد باشد قرار دهید و به مدت 12 الی 18 ساعت ، 20 الی 24 ساعت و حد اکثر 40 ساعت صبر کنید تا تخمیر صورت گیرد. هرچه تخمیر ادامه یابد شیر سفت تر می شود که آن هم اثرات دیگری در بر دارد . قبل از استفاده ، ظرف را کاملاً تکان دهید و سپس آن را توسط صافی غیر فلزی صاف نمایید .( به عنوان نمونه می توانید از آبکش پلاستیکی استفاده نمایید ) بعد قارچ ها را مجدد در شیشه ریخته و شیر اضافه نمایید. ماست به دست آمده را می توانید مصرف کنید و یا برای مصرف بعدی در یخچال قرار دهید .

هرگز قارچ محتوی شیر را در یخچال نگذارید ، چون قارچ تکثیر نخواهد شد و تخمیر آن هم کند انجام می شود. لازم به ذکر است که قارچ تنها تحمل ماندن 48 ساعت را به صورت خشک دارد و بعد از آن دچار خرابی می شود . در صورت عدم دسترسی به شیر می توانید حد اکثر 48 ساعت آن را در آب نگهداری کنید .

بایستی هفته ای یکبار قارچ و ظرف مربوط به آن را با آب ولرم شستشو دهید . به این ترتیب خود قارچ در طول سه الی چهار هفته زیاد می شود و تقریباً 2 برابر می گردد.

این ماده ی ارزشمند تنها یک دارو نمی باشد ، بلکه به عنوان سس سالاد یا نوعی ماست می توان از آن استفاده نمود .

 موارد و میزان مصرف : در ناراحتیهای گوارشی ، کبدی ، زخم معده و فشار خون بالا مقدار 1 الی 5/1 لیتر در روز تا حصول نتیجه و پس از آن روزانه نیم لیتر ، در طول 12 ماه زخم معده التیام می یابد و از عود آن جلوگیری می شود .

در ناراحتیهای قلبی – عروقی روزانه یک لیتر تا حصول نتیجه ، و پس از آن نیم لیتر

در بیماریهای جلدی و اگزما روزانه 1 لیتر ، در ضمن می توان از ماده ی مزبور روی پوست محل ضایعه در شب مالید و صبح شستشو نمود .

در گرفتاریهای عصبی ، هر روز همراه غذا 1 لیتر و جهت رفع بیخوابی شب هنگام به مقدار نیم لیتر یا کمتر

ماست کفیر اشتها آور است ، چه در بی اشتهایی های عصبی و چه در بی اشتهایی هایی که علت گوارشی داشته باشد ولی در عین حال وزن بدن را متعادل نگه می دارد . ثابت شده است که پایین آورنده ی قند خون نیز می باشد ولی در بیماران دیابتی هنوز در دست مطالعه می باشد .برای اطلاعات بیشتر در مورد کفیر kefir   می توانید به سایت زیر مراجعه کنید .مطلب بالا ترجمه ی مقاله ای در همین سایت می باشد .www.RawHealth.net

 

 

 

 

/ 12 نظر / 106 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طلوع

حالا که حضرتعالی به دوغ کفیر این اندازه علاقه مندید و بنده هم اگر روزی یک بطر دوغ کفیر دم دستم نباشد به خماری مبتلا می شوم لازم است که قطعه شعری در اوصاف این نوشیدنی اعجاب انگیز بسرایم . شما که داد سخن دادید و همه چیز را گفتید وچه شیوا و رسا. با اینحال دوغ کفیر من را به یاد گذشته هائی می اندازد که همیشه باید حسرتش رابخوریم ....... وقتی که همه چیز طبیعی بود نه ماشینی و دوغ هم دوغ های آن موقع که اسمش کفیر نبود ولی مزه اش شبیه همین دوغ کفیر بود

سردفتر

با این ترتیب شما باید اعصاب پولادین داشته باشید همچنین ناراحتی های گوارشی که اکثر سردفتران به آن گرفتارند !!

میرزا بنویس

سلام عمو خواص این دوغ تقریبا به تعدا سئوالهایی است که معمولا در هر پست میگذاری

احمدلو دفتر 11 مرند

اولش که وارد وبلاگ شدم زود خارج شدم فکر کردم اشتباهی امده ام ولی بعد دیدم نه ادرس درسته اشتباه از منه ما که مخلص عمو جان هستیم حالا چه با کفیر چه بی کفیر

م -الف دفتریارازآذربایجان

سلام عمو وشب بخیر این خبر درسته که اصلاح تبصره ماده 58تصویب نشده است

نوبخت

سلام عمو جان . از جواب دادنات معلومه حسابی اعصابت به ریخته توصیه میکنم تا آخر فروردین مصرف کفیر رو دو برابر کنی ، براتون لازمه ما هم که دسترسی به کفیر مفیر نداریم استامینوفن کدئین میزنیم.[لبخند]

احمدلو دفتر 11 مرند

سلام عمو جان خدا حفظت کنه ماهها بود که اینجوری از ته دل نخندیده بودم جدن که از ته دل من گفتی

محضردار

سلام به عموی عزیز به نظر میرسد اکثر سردفتران به علت مشغله وگرفتاری واسترس معتاد به کفیر می باشند. بنده که هرچه تصمیم وسعی در ترک ان گرفتم نشد . با این وضعیت اقتصادی بهمن واسفند و بی پولی مفرط و حقوق و عیدی کارمندان و اقساط وام و......خدا به خیر بگذرونه . موفق باشید

احمدلو دفتر 11 مرند

نه عمو جان همون که در جواب همکارمان جناب م -الف دفتریارازآذربایجان مرقوم داشته ای

نوبخت

سلام عموجان. ما بختیاریا مهمون نوازیم(تعریف از خود). چند روز اول تعطیلات منزل پدری شاهین شهر اصفهانم و از 5 فروردین ببعد شوشتر (خوزستان) منزل خودم هستم . هرکدوم رو که میتونین تشریف بیارین در خدمت هستم ، بفرمایید تا آدرس و تلفن بدم خدمتتون.