ندیدم خوشتر از استعلام الکترونیک!

از سایت رشد گرفتم: 

انرژی نه تولید می‌شود و نه نابود می‌گردد، بلکه همواره از صورتی به صورت دیگر تبدیل می‌شود. این بیان به عنوان قانون بقا انرژی معروف است.
که معده ی عمو به آن گفته زرشک! اطلاعات اولیه اگر علاوه بر نیروهای پایستار و اصطکاک ، نیروهای ناپایستار و غیر اصطکاکی را نیز در نظر بگیریم، بر اساس قضیه کار و انرژی ، مجموع کار انجام شده توسط تمام این نیروها با تغییرات انرژی جنبشی برابر است. اگر کار انجام شده توسط نیروهای پایستار بر روی ذره را با و کار انجام شده توسط نیروی اصطکاک را با و کل کار انجام شده توسط نیروهای ناپایستار غیر اصطکاکی را با نشان دهیم، قضیه کار انرژی به صورت زیر بیان خواهد شد:در رابطه فوق تغییر انرژی جنبشی است. از طرف دیگر ، می‌دانیم که هر نیروی پایستار را می‌توان به یک انرژی پتانسیل و هر نیروی اصطکاک را به انرژی داخلی وابسته کرد. بنابراین اگر علاوه بر موارد گفته شده صورتهای دیگر انرژی را نیز در نظر بگیریم، خواهیم داشت:عبارت فوق که در آن تغییرات انرژی جنبشی و تغییرات انرژی پتانسیل و انرژی داخلی سیستم است، قانون بقای انرژی نامیده می‌شود.
تاریخچه قانون بقای انرژی در واقع از تجربیات ماست و مشاهدات ما از طبیعت آن را نقض نکرده است. بر این اساس قانون بقای انرژی را اصل پایستگی انرژی نیز می‌گویند. در طول تاریخ علم فیزیک بارها درستی قانون بقای انرژی مورد سوال قرار گرفته است، اما همین تردیدها خود به محرکی برای کشف دلایل قانون بقای انرژی تبدیل شده‌اند. در این پژوهشها ، دانشمندان در پی یافتن پدیده‌هایی غیر از حرکت بوده‌اند، پدیده‌هایی که همراه با نیروهای برهمکنش میان اجسام ظاهر می‌شوند و البته این نوع پدیده‌ها همواره وجود دارند.

در برهمکنش‌های دیگر ، انرژی ممکن است به صورت نور ، الکتریسیته و مانند آن تولید شود. بنابراین علاوه بر انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل اجسامی که به صورت مستقیم قابل مشاهده هستند، صورتهای دیگر انرژی نیز وجود دارد و در واقع ، قانون بقا انرژی بیانگر پایستگی انواع مختلف انرژی است که علاوه بر مکانیک در شاخه‌های دیگر علم فیزیک نیز بکار می‌رود.
ارتباط پایستگی انرژی با پایستگی انرژی مکانیکی هر چند اصل پایستگی انرژی جنبشی بعلاوه انرژی پتانسیل (انرژی مکانیکی) غالبا مفید است، اما این اصل در واقع حالت محدودی از اصل کلی بقای انرژی است. انرژی‌های جنبشی و پتانسیل تنها هنگامی بقا خواهند داشت که نیروهای پایستار عمل می‌کنند، در صورتی که انرژی کل همیشه بقا دارد.
بقا انرژی در نسبیت با ظهور نسبیت انیشتین ، در قوانین بقای فیزیک کلاسیک تجدید نظر کلی حاصل شد. به عنوان مثال ، قانون بقای اندازه حرکت خطی و قانون مطلق بودن فضا در فیزیک کلاسیک به هم خورده و به جای آن کمیتی تعریف شد که برابر مجموع مربع اندازه حرکت خطی و مربع فاصله است و همواره پایسته می‌ماند.

قانون بقای انرژی نیز از این قاعده کلی مستثنی نبوده، بلکه قانون جدیدی به نام پایستگی جرم بوجود آمد. بر اساس این قانون ، جرم به انرژی و بر عکس انرژی به جرم تبدیل می‌شود. البته تمام این موارد در سرعت‌های نزدیک به سرعت نور صورت می‌گیرد و در سرعت‌های پائین قوانین بقای فیزیک کلاسیک به قوت خود باقی است.
/ 50 نظر / 103 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

با سلام و درود فراوان در مورد برنامه مدیریت دانلود لینک نرم افزار internet download manager (idm) را از دو سايت وطن دانلود و ميهن دانلود قرار مي دهم كه در سايت ميهن دانلود طريقه كرك كردن را كاملا توضيح داده است. اين هم لينكهاي دانلود كه انرا كپي نماييد و در آدرس بار پيست نماييد تا مستقيما به صفحه دانلود برويد http://mihandownload.com/2011/08/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Internet-Download-Manager-v6.07.8-Final.php http://vatandownload.com/2010/10/-internet-download-manager-603-beta.php فقط براي رفتن به محل نصب نرم افزار مي توانيد از روش زير استفاده نماييد كه روي آيكن برنامه در دسكتاپ راست كليك نموده و سپس گزينه properies را انتخاب نماييد سپس در پايين كادر روي گزينه find target كليك نماييد مستقيما به محل نصب نرم افزار مي رويد در انجا فايل patch يا كرك را پيست نماييد و آنرا اجرا نماييد و و چند ثانيه صبر نموده تا پيام patching done يا ريجستر داده شود سپس آنرا ببنديد و از نرم افزار استفاده نماييد. ( كه هرگاه در سايتي روي گزينه دانلود كليك نماييد ب

مهدی

با سلام مجدد نکته ای رو باید اضافه کنم واینکه در هنگام نصب برنامه های حاوی کرک و پچ حتما ارتباط اینترنت خود را قطع نمایید و به اینترنت متصل نباشید و چون اکثر انتی ویروسها به فایل های حاوی پچ و کرک گیر می دهند در هنگام نصب موقتا انتی ویروس را غیرفعال نمایید که برا ی آنتی ویروس avast روي آيكن آن كنار ساعت ويندوز راست كليك نموده و روي دمين گزينه avast shield كليك نماييد و اولين گزينه disable for 10 min را انتخاب نموده و سپس اقدام به نصب برنامه نماييد.

مهدی

با سلام و درود فراوان یکی از نرم افزار هایی که خیلی به کار دفاتر اسناد رسمی می آید نرم افزار adober reader براي باز كردن فايل هاي pdf است كه لينك دانلود انرا از يكي سايتها براي شما مي گذارم البته ورژن جديدتر اين نرم افزار يعني ورژن 10 نيز منتشر شده كه سنگين تر است و من ورژن 9 را براي دانلود قرار مي دهم اميدوارم مورد استفاده دوستان قرار گيرد http://p30download.com/archives/utility/office/download_adobe_acrobat_reader_final/ كه اين ادرس را در ادر س بار كپي كرده و اينتر را بزنيد تا مستقما به ادرس دانلود ان برويد بعد از دانلود براي باز كردن فايل فشرده ان رمز مي خواهد كه همان ادرس سايت يعنيwww.p30download.com است كه البته در سايت اشاره شده است.

مهدی

با سلام مجدد نر م افزار مشابه و كم حجم تر براي خواند فايل هاي pdf نرم افزار foxit reader است كه انرا نيز مي توانيد از ادرس زير دانلود نماييدhttp://www.filehippo.com/download_foxit/

مهدی

باز هم سلام يكي از نرم افزار هاي مفيد براي استفاده بيشتر از امكانات بيشتر سايتها و وبلاگ ها نرم افزار flash player است كه مي توانيد نرم افزار مخصوص مرورگر خود را از ادرس زير دانلود نماييد. البته حتما نسخه 32 بيتي مروگرها مثلا براي ie , firefox را دانلود و نصب نماييد .رمز فايل فشرده نيز در كه همان ادرس سايت است در سايت اشاره شده است. http://www.asandownload.com/archives/graphic/flash_tool/downloadmacromedia_flash_player_final/

مهدی- دفترخانه 4 سبزوار

با سلام و تشکر از حسن توجه شما در مورد پیشنهاد شما مبنی بر نوشتن پستهای کامپیوتری در وبلاگ ، پیشنهاد خوبی است ولی با توجه به گستردگی مطالب حوزه کامپیوتر و اینترنت ترجیح می دهم که به صورت سوال و جواب باشد در ضمن همکاران و دوستان می توانند جواب بسیاری از سوالات خود را با یک جستجوی ساده در اینترنت بیابند. خوشبختانه وبلاگها ، سایتها و فروم های فروانی به زبان فارسی در اینترنت موجود است. ولی باز هم اگر همکاران و دوستان سوالی داشتند در وبلاگ دفترخانه 4 سبزوار در حد توان و دانش فنی خود در خدمتم.هرچند درباره مسائلی که به دفاتر اسناد رسمی مربوط می شود حتما پستهایی خواهم نوشت . در پایان باز هم از لطف شما سپاسگذارم بدرود

مهدی- دفترخانه 4 سبزوار

با سلام و درود فراوان عمو جلالی آیا موفق شدید که با استفاده از رایانه منزل به سامانه استعلام الکترونیک وارد شوید یا خیر ؟

مهدی- دفترخانه 4 سبزوار

با سلام و درود فراوان هنگامی که برای اولین بار سیلورلایت را نصب مینمایید و می خواهید وارد سامانه شوید نرم افزار سیلور لایت از شما می پرسد که سایت برای اجرا نیاز به یک فضای اضافی دارد آیا می خواهید این فضا برای کار سایت ایجاد شود که شما بایستی روی کلمه yes کلیک نمایید. بعد آن شماره های معروف از 1 تا 100 و بعد ورود به سامانه . اگر اعداد کامل نشده و صفحه مرورگر خالی و سفید باقی می ماند همانطور که گفتم مرورگر گوگل کروم را تست نمایید. اگر باز هم مشکل دارد یک راه حلی می گویم شاید جواب دهد. همانطور که گفتم سیلور لایت یک افزونه است که به مرورگرها افزوده می شود حالا شما به محل نصب نرم افزار یعنی درایو c بروید سپس روی پوشه program file کلیک نموده و سپس پوشه microsoft silverlight شوید در آنجا روی فایل xapa کلیک نمایید. سپس روی sllauncher که شبیه به مانیتور همراه با یک فلش می باشد کلیک نمایید بایستی با کلیک روی آن کادر ورود به سامانه ظاهر شود . می توانید نام کاربری و رمز ورود خود را تست نمایید . در هر صورت این فایل ها و پوشه ها را ببندید و سیستم را ری استارت نمایید. دوباره بعد از بالا آمدن سیستم با استفاده از مرورگرها

مهدی- دفترخانه 4 سبزوار

با سلام مجدد به دلیل اینکه ادامه مطالب نوشته ام در کامنت قبلی حذف شده ادامه را می نویسیم. با استفاده از مرورگرها تست نمایید. البته کمی صبر نمایید تا شماره های معروف ظاهر شود. اگر باز هم نتوانستید وارد سامانه شوید لطفا ارور مربوطه را به زبان انگلیسی برایم در این پست قرار دهید تا بررسی نمایم . لطفا با تمامی مرورگرها ورود به سامانه راتست نمایید. بدرود

جاوید باد عمو