کلبه ی عمو

در کلبه ی ما رونق اگر نیست صفا هست...

افسردگی یک بحران جهانی!
ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥  کلمات کلیدی:

هفته پایانی مهرماه هفته سلامت روان نام گرفته است. سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را  می شناسد و قادر است با استرس های معمول زندگی کنار بیاید ، از نظر  شغلی مفید باشد و به عنوان بخشی از جامعه با دیگران همکاری داشته باشد . بهداشت روان شامل رفاه ذهنی ، احساس خود توانمندی ، خود مختاری ، کفایت ، درک هم بستگی بین نسلی و توانایی تشخیص استعدادهای بالقوه هوشی و عاطفی در خود است. بهداشت روان به همه انسان ها مربوط است. بی توجهی به سلامت روان سایر جنبه های سلامت از جمله سلامت جسمی ، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی را بخطر می اندازد.  گرچه منظور حفظ و ارتقای سلامت روان برای کلیه افراد جامعه است ولی به افرادی که در معرض ابتلا به اختلالات روانی هستند باید توجه ویژه داشت .برخی گروه های آسیب پذیر مانند افراد تهیدست ، افراد بیکار و با سطح سواد پایین و افرادی که قربانی خشونت بوده اند بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانی هستند. درکنارگروه های مختلف اختلالات روانی  مشکلات دیگری نیز وجود دارند که شاید نتوان آنها را اختلال نامید ولی تأثیر بسیاری بر سلامت روان ما دارند ، مانند سطح پایین مهارت های زندگی از جمله مشکلات ارتباطی ، مشکل کنترل استرس ، عدم توانایی در نه گفتن و غیره . باید توجه داشت که راه چارهکسب این مهارت ها و بکار بستن  آنها است که بدون دانش و تمرین بدست نخواهد آمد. شاید ریشه بسیاری از مشکلات جوامع از جمله طلاق ، اعتیاد ، خشونت و ... در  پایین بودن دانایی و مهارت
کم در رابطه با این موضوعات باشد.
شعار امسال (2012 ) روز جهانی بهداشت روان (18 مهرماه) در رابطه با افسردگی است - «افسردگی یک بحران جهانی» - جالب است بدانیم که اولین علت ناتوانی در دنیا افسردگی است و به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد 350 میلیون نفر از مردم جهان در سنین مختلف با درآمدها و ملیت های گوناگون از افسردگی رنج می برند و در عین حال میلیون ها انسان دیگر در معرض اثرات غیر مستقیم این بحران جهانی قرار دارند. به گفته او افسردگی توان انسان ها برای رویارویی با چالش های روزانه زندگی را از بین می برد و غالباً موجب جدایی خانواده ها ، ترک تحصیل و از دست دادن شغل می شود. اکثر موارد خودکشی به دلیل افسردگی ناشناخته یا درمان نشده است. زنان به ویژه بعد از زایمان بیشتر از مردان در معرض افسردگی قرار دارند. نکته مهم برای بسیاری از اختلالات روانی بویژه افسردگی این است که بسیاری از مبتلایان برای درمان اقدام نمی کنند. سازمان بهداشت جهانی همه را به توقف انگ زنی در مورد افسردگی و سایر اختلالات روانی دعوت کرده است.

برای کمک به افرادی که دچار  اختلالات روانی هستند و برای کمک به خانواده آنها انگ زدایی اولین قدمی است که باید برداشت . افزایش سواد سلامت در زمینه  سلامت روان می تواند بسیاری از مشکلات موجود ما از جمله مشکلات ارتباطی، فرزند پروری، انتخاب همسر،اعتیادو.... را کاهش دهد.
منبع: اینجا  
 
فعلا این مطلب جدی را داشته باشید تا ببینیم چه می شود ...